35 MUHTEŞEM MONTENEGRO PLAJI

Montenegro plaj zengini bir ülke. Avrupa’nın Miami’si olmaya aday. Bir yandan deniz kenarındaki otellerin plajları oldukça şık bir atmosfer sunuyor, diğer yandan 80’ler havasındaki plajlar el değmemiş koylarda plajlar yan yana sıralanıyor.


1 Sveti Stefan Beach- Budva
Sveti Stefan, Montenegro’nun ikonik adasının plajı. Her fotoğrafta göndüğünüz plaj. Aman Resort’un ev sahipliğindeki adanın iki yanında iki farklı alan göreceksiniz. Sol taraftaki bölüm halk plajı. Bir ücret karşılığında şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün. Ya da sadece bir kenara havlunuzu serip güneşlenmek de mümkün. Sağ taraftaki plaj ise ada misafirlerine tahsis edilmiş durumda. Çakıl taşlı bu kumsal sayesinde deniz her zaman berrak. Şnolkel için çok uygun bir ortam.

2 Queens Beach, Budva
Queen´s Beach, Aman Sveti Stefan’ın bir bölümü, 80 yıl önce Yugoslav kralı Karadjordjevic’in yazlık sarayı olan Milocer’in hemen yanında yer alıyor. Girişi güzeller güzeli Miločerski Park’tan. Sadece 120 metre uzunluğunda minicik bir plaj aslında ama zeytin ağaçlarının arasında oluşu nefis bir ortam oluşturuyor. Bu plaj Maria Karadjordjevic’in favori plajı olduğu için bugün Queens Beach olarak Adriyatik’in en özel plajlarından biri. İki kişi için giriş ve şezlong bedeli günlük 90 Euro. Eğer Sveti Stefan’da kalıyorsanız Spa’nın önünden kalkan botla gidebilirsiniz. Ya da merkezden Miločerski Park’tan geçen küçük servis otobüslerine binebilirsiniz.


3 Kings Beach , Budva
Kralın Plajı yani Milocer, Queen’s Beach’in hemen yanında yer alıyor. Siz plajda güneşlenirken arkanızda Milocer Sarayı tüm asaletiyle ortamın ana kahramanı benim diyor. Plaj aslında pekçok egzotik bitkinin yer aldığı parkın denizle buluştuğu nokta. Deniz nefis, yine de deniz kestanelerine dikkat etmek lazım. Genelde otelde konaklayan misafirler bu plajı tercih ediyorlar. Sveti Stefan’dan botla servis var. Öğle yemeği için şık bir restoran, plaja içki servisi de var. Gün batımına kalıp nefis manzaraya tanık olabilirsiniz.Yaz aylarında bu plaj nefis düğünlere de ev sahipliği yapıyor.

4 Sveti Nicola, Budva
Yerel halkın “Hawaii” dediği ada, plajları ve doğal ortamı ile tüm günü geçirebileceğiniz bir mekan. Budva’ya çok yakın mesafede, sahildeki botlarla ulaşmak mümkün. Yaz aylarında tüm gün sefer var. Yaz aylarında Budva’nın kalabalığından kaçmak isteyenler için ideal. Kayalık plajları ve nefis denizi ile yeniden gitmek isteyeecğiniz bir adres.

5 Przno Beach, Budva
Yerel halkın tercih ettiği plajlardan biri daha. Balıkçı kasabası Miločer ve Sveti Stefan arasında konumlanıyor. Tertemiz deniz suyu, buralarda pek nadir olan kumlu plajı ve çam ağaçlarıyla nefis. Öğlen yemeği için küçük bir restoranı da var. Diğer plajlara göre daha sakin ve sessiz. Sabah 10.00 civarı giderseniz en güzel manzaralı yeri siz kaparsınız. Şezlong ve şemsiye için kişi başı 10 Euro ödemek gerekiyor.

6 Crvena Glavica Beach, Budva
Sveti Stefan Plajı’nın güneyindeki bu plaj, Montenegro’nun en iyi manzaralarından birine sahip. Ücretsiz duş, içecekler için bir kafe, dondurmacı, meyve ve mısır satıcıları, yani ihtiyacınız olan her şey mevcut. Taşlık bir plajı olduğu için deniz ayakkabıları işinize yarayabilir.

İki plaj sandalyesi ve bir şemsiye seti, plajın orta bölümünde 15 – 25 Euro ve Sveti Stefan’a en yakın bölümde  20 – 50 Euro civarında. Sabah saatlerinde sakin ama öğleden sonra yer bulmak zor.

7 Kamenovo Beach- Budva
Turkuaz rengi ile uzaktan bile dikkat çeken bu plaj Becici ve Przno arasında. 330 metre uzunluğunda ve herkes için yer var.  Eski şehirden kısa bir taksi yolculuğu ile ya da Rafailovici’den bir tünelden yürüyerek ulayabilirsiniz. Yumuşak çakıl taşlı plajın suyu berrak. Plajda öğlen atıştırabilieceğiniz bir de restoran var. Su sporları imkanlarından faydalanabilir, mesela jet ski kiralayarak Sveti Stefan civarında dolaşabilirsiniz.


8 Ploce Beach, Budva
Oldukça geniş bir alana yayılan plajda (belki de 1000 şezlong vardır) hem çocuklu aileler hem de happyhour için gelen gençler rahat ediyor. Çeşme’yi hatırlatan hafif bir rüzgarı, tertemiz bir denizi var. Fiyatlar, diğer mekanlara göre makul. 2 şezlong ve şemsiye için 10 Euro. Öndeki şezlonglarda kitap okuyanlar da var, plajın hemen yanında dize kadar havuzda 6 saat aralıksız happy hour ortamı yaşayanlar da. Özellikle akşam üzeri kızlı erkekli eğlence ve yeni arkadaşlar edinmek için ideal. Bir kez yetmeyecek birkaç gün üst üste gitmek isteyeceksiniz.

9 Drobjni Pjesak, Budva
Bu küçük plaj, Budva’ya 10 dakika mesafede. Tertemiz denize çakıltaşlı bir plaj eşlik ediyor. İlk üç sıra şezlonglar 12 Euro, arka sıralarda fiyat biraz daha azalıyor. Sabah saatlerinde daha sakin. Otopark için 4 Euro alınıyor. Siz kendinizi denize ilk sırada güneşleniyor sanırken ortam kalabalıklaşınca önünüzde yeni sıralar oluşabiliyor. Güzel bir restoranı ve temiz tuvaleti ile tüm günü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

10 Becici Beach, Budva
Şehrin en büyük ve popüler plajlarından biri. Haliyle fiyatlar da diğerlerine göre biraz daha fazla. Budva’nın merkezine yürüyerek 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Becici’de şemsiye ve şezlonglarla dolu uzun bir plaj var Fiyatlar 8-10 Euro civarında. Harika bir manzarası var. Önünüz deniz, arkanız orman ve dağlık. Deniz suyu ilk önce biraz soğuk gelebilir.
Becici’deh Budva merkeze kadar yan yana bir çok plaj ve restoran var. Halk plajları özellikle hafta sonları çok kalabalık. Sahile parallel olarak Sveti Stefan’a doğru yürürseniz dağa oyulmuş bir yürüyüş tünelinden diğer koya geçebilirsiniz.


11 Beach Rafailovichi, Budva
Becici plajının hemen yanındaki Rafailovichi, küçük çakıl taşlarıyla kaplı geniş bir plaj. Deniz suyu tertemiz. Özellikle sabah erken saatlerde su çok berrak va ortam çok sessiz. Kafeler ve restoranlar oldukça hesaplı. Çocuklar için de oldukça uygun. Sadece Budva’ya ve Eski Şehir’e biraz uzak. Otomobiliniz varsa tercih edebilirsiniz.

12 Mogren Beach, Budva
Budva’da plaja gidilecekse ilk akla gelen mekan Mogren. Türk’lerin en sevdiği plaj, oldukça kalabalık oluyor. Merkezden yürüyerek ulaşılabiliyor olması en büyük avantajı. İlk bölümde şezlog ve şemsiyeler iki kişi için 15 Euro, ileride bu fiyat 10 Euro’ya düşüyor. Yan yana pekçok kafe var. Denizi biraz soğuk bulabilirsiniz. Eski şehir manzarasıyla güneşlenmek için harika bir seçim.

13 Jaz Beach- Budva
Budva’dan otomobille yaklaşık on dakika mesafedeki plaj en popülerlerden biri. Eski Şehir civarından 2 Euro’ya minibüsler kalkıyor. Taksi botla gitmek isterseniz, 10 Euro ödüyorsunuz ki oldukça keyifli bir yolculuk oluyor. Giriş ücreti alınmıyor. Yemek konusunda alternatif çok ve fiyatlar olduka makul. Saat 11.00’e kadar yer bulmak daha rahat. Denizi tertemiz, aşırı yüksek bir müzik sesine maruz kalmıyorsunuz. Ama temmuz ve ağustos aylarında oldukça kalabalık oluyor.

14 Bajova Kula Beach, Perast
Bajova Kula beach (Bajova Kula plaža) küçücük ama güzel bir plaj, Güneşten korunmak için şemsiyeler ve bir de beach cafesi var. İsmini Hemen plajın yanındaki Bajova Kula kulesinden alıyor. Merkezde gidilebilecek en iyi alternatif.

15 Marco’s Cape, Kotor
Marco’s Cape (Markov rt plaža) çakıl taşlı ve berrak denizli güzel bir plaj. Özellikle çocuklu ailelerin rahat ettiği ve tercih ettiği bir mekan. Botla gelmek için bir iskelesi, restoranları ve rahat edebileceğiniz şezlongları var.

16 Dobrota beach, Kotor
Dobrota beach (Dobrota plaža) küçük çakıl taşlı bir plaj. En önemli özelliği 7 km boyunca devam etmesi. Yan yana güneş şemsiyeleri ve şezlonglar sıralanıyor. Kalabalık olsa bile her saatte yer bulabiliyorsunuz. Buach cafelerde öğle yemeği seçenekleri çok çeşitli. Denizi biraz soğuk ama tertemiz.


17 Morinj Beach, Kotor
Morinj Beach (Morinj plaža), kum ve çakıl karışımı bir plaj, Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bu mekanda da yan yana plaj şemsiyelerini göreceksiniz. Öğle yemeği ve içecekler için pekçok kafe alternatifi de mevcut.18 Orahovac Beach, Kotor
Çakıl taşlı bir plaj ve berrak bir denizin çevrelediği Orahovac Beach (Orahovac plaža) merkezdeki apartmanlara çok yakın. Neredeyse 1 km boyunca devam ediyor. Pekçok güneş şemsiyesi ve şezlong olduğu için her saatte yer bulmak mümkün. Yemek için cageler de var.

 

19 Prcanj Beach, Kotor
Splendid Hotel’in yanındaki Prcanj Beach (Prčanj plaža)’in Kotor’un eski şehrini gören nefis bir manzarası var. Tüm günü geçirmek için tek ihtiyacınız bir şemsiye ve şezlong kiralamak. Sonrasında denizin ve manzaranın tadını çıkartın. Zaten restoranlardan hiç de uzakta olmayacaksınız.

20 St. Matija’s beach, Kotor
Küçük, kumluk bir bölümünü de bulunan St. Matija’s beach (Svetog Matija plaža) konsantre bir plaj. St. Matija’s kilisesinin hemen yanında yer alıyor. Ama küçük olması, popüler olmasına engel değil. Günün her saati güneş şemsiyelerini ve havlularını kapıp gelen yerel halkı görebilirsiniz.

21 Miriste Beach, Lustica
Sessiz bir koyda, kum ve çakıl taşı karışımı bir plaj. Küçük limanı tüm gün Herzeg Novi’den küçük botları ve Porto Montenegro’dan dev yatları misafir ediyor. Plaj, Avusturya Macaristan İmparatorluğu’ndan kalan kaleleri ve Boka Kotorska’nın girişini görüyor. Güneş şemsiyeleri, sezlonglar, güzel beach cafeler ile tüm gününüzü ayırabileceğiniz bir yer.


22 Zanjice Beach, Tivat
Zanjice, Tivat Havalimanı yakınlarında küçük bir sahil kasabası. Yıllar önce, Yugoslav lider Tito’nun en sevdiği plajdı. Bugün ondan çok daha iyileri elbette var. Dağ manzaraı çok güzel, deniz suyu mükemmel derecede berrak. Ama büyük çakıl taşları nedeniyle kumsalda yürümek biraz zor.

23 Blue Horizon Beach, Kotor
Muhtemelen Montenegro’daki en güzel plajlardan biri. Blue Horizon (Plavi Horizont) plajı yarım daire biçiminde, nefis kumluk ve aynı zamanda ağaçlarla çevrili. Çok derin olmaması kumsalı çocuklar için ideal yaparken beyaz kumlar denizin renginin transparan mavi görünmesini sağlıyor. Restoran, dondurmacı, rahat plaj sandalyeleri, deniz bisikletleri ile hoşunuza gidecek.

24 Arza Beach, Kotor
Boka Kotorska fiyortlarının girişinde, Avusturya- Macaristan Kalesi manzaralı, küçük plaj Arza Beach, her zaman sessiz ve sakin. En yakın restoran, café ve duşlar 10 dakika yürüme mesafesinde. Çakıltaşlı ve kumluk sahilin çevrelediği ağaçlar harika bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca ada kalesi Mamula ve küçük ada kilisesi plaja sadece 200 metre uzaklıkta.

25 Dobrec Secret Beach, Kotor
Çakıl taşlı bu romantik kumsal, iki ağaçlık alanın ortasında yer alıyor. Günü burada geçirmeyi tercih edenler evlerine dönerken, acaba dünyada böyle başka cennetler kaldı mı? Sorusunu soruyorlar. Herzeg Novi, Rose, Zanjice ve Miriste’den tekne ile ulaşım mümkün. Oldukça iyi bir deniz ürünleri restoranı, rahat şezlongları, ağaçlar altında uyuma imkanı sunan hamakları ile huzur dolu bir yer.

26, Denovici Beach, Kotor
Denovici, Kotor Körfezi’ndeki kasabalardan birisi. Bu civardaki plajlar çok da kendilerinden söz edilecek gibi değiller. Kasabadaki güzel binalar, nefis bahçeler arasında bulduğunuz her yerden denize girmek mümkün. Çakıl taşlı kumsallara havlunuzu serin ve çok da fazla bir şey beklemeyin.

27 Krasici Beach, Kotor
Krasici de Kotor Körfezi’ndeki bir diğer kasaba. Burada bir kum ya da çakıl bir plajdan söz etmek mümkün değil. Turistler genelde beton setlerde güneşleniyorlar ve hemen önündeki merdivenlerden de denize giriyorlar. Denizin dibi çakıl, deniz son derece temiz. Çocuklar için uygun yerler de var. En eğlenceli yanı karaoke ve diskosu olan kulüpler.

28 Baosici Beach- Kotor
Kotor Körfezi’ndeki kasalardan olan Baosic’deki plajların büyük bir bölümü çakıl taşlı. Deniz ise muhteşem. Kasabanın sahilinde oldukça sempatik bir yürüyüş yolu var. Kıyıdaki otellerin plajları tercih edilebilir. Kendinizi 80’li yıllarda Kuşadası’nda hissedebilirsiniz.

29  Mala Plaza, Ulrinj
Ulcinj’de yapılacak şeyler listesinin ilk sırasında plaja gitmek var. Tek yapmanız gereken kum mu yoksa kayalık mı karar vermek. Küçük plaj anlamına gelen Mala Plaza, eski şehrin hemen yanında, 350 metrelik kumluk bir plaj. Yaz aylarında 2500 kişiyi aynı anda burada görebilirsiniz. Kulmuk olduğu için çocuklu ailelerin favorisi. Hemen arkada kafeler, restoranlar, alışveriş için mağazalar ve bir de camii yer alıyor.

30 Pine Wood ve Kadınlar Plajı, Ulrinj
Mala Plaza’nın hemen doğusunda Pine Wood ve Kadınlar Plajı’nı bulacaksınız. Pine Wood’ta yapılan kısa bir yürüyüşün, astım hastaları için doğal bir ilaç olduğu söyleniyor.  Kadınlar Plajı’ndaki sülfürlü sulara girmenin ise çocuk sahibi olmada zorluk yaşayan kadınların derdine ilaç olduğu söylentisi yaygın. Bu plajda kum yok. Kayalık bir alan üzerine kurulu. Giderken üzerinde güneşlenebileceğiniz bir havlu getirmelisiniz.


31 Copacabana Beach, Ulrinj
900 metrelik plajda 800 kadar şezlong yer alıyor. Restoranlar, beach barlar ile her gün tam bir şenlik havasında. Denize girmekten çok birlikte takılmak ve sohbet etmek isteyenler bir arada oluyor.  Southern Soul Festivali de bu plajda yapılıyor. 2016’da Rita Ora ve Lewis Hamilton tatillerini bu plajda geçirince, popüleritesi epeyce arttı.

32 Ulcinjska Salina, Ulrinj
Ulcinjska Salina, modernite ile savaşan bir Montenegro hazinesi. Avrupa’daki 500 kuş türüne ve sahipliği yapan plaj hotel ve restortlarla çevirilmeye başlayınca çevreciler ayağa kalktı. Hatta Montenegro’nun Avrupa Birliği sürecinde epeyce konuşulan konulardan biri bu. Hala fırsatınız varken çevrede bir yürüyüşe çıkıp pembe filamingoları görme şansı bulabilirsiniz.

33 Velika Plaza, Ulrinj
Ulcinj’in yıldız destinasyonlarından Velika Plaza, uzun plaj anlamına geliyor, çünkü 13 km boyunca devam ediyor. Montenegro’nun kayalık ve çakıl taşlı plajları arasında bu kadar uzun bir kumluk sahil gerçeten de nadir bulunan bir durum. Şemsiyeler, plaj barları ile oldukça eğlenceli, yan yana bir çok plajı yan yana bulacaksınız. Kimileri alileler için, kimileri parti için. Bazıları da çıplaklar plajı. Şezlong kiralamanız şart değil, havlunuzu serip hemen güneşlenmeye başlayabilirsiniz. Velika’nin popüler olma sebeplerinden birisi de ülkenin kite surf merkezi olması.

34 Valdanos Cove, Ulrinj
Valdanos Cove, Adriyatik kenarında huzurlu ve güzel sahil. Koy, 2000 yaşından büyük 18,000 teytin ağacı ile çevrili. Bu koyda pikniğe gitmek ve zeytin ağaçları arasında uyumak çok keyifli. Kısa bir yürüyüşe çıktığınızda deniz fenerini de görebilirsiniz. 300 metrelik plaj yaz aylarında kalabalık oluyor. Ama Mala Plaza kadar değil. Çünkü sahil kumluk değil kayalık. Fırsatınız varken ziyaret edin çünkü yerel halk arasında buranın da Sveti Stefan gibi özel bir otel tarafından satın alınacağı söyleniyor. Bu arada Valdanos Cove’a otobüs yok, kendi arabanızı kullanmanız ya da taksi ile gelmeniz gerek.

35 Ada Bojana, Ulrinj
Montenegro’nun en sevilen nudist plajı, Bojana nehrinin Ulcinj’le buluştuğu noktada oluşturduğu platoda yer alıyor. Adanın coğrafi yapısı ‘özel’ bir biçim oluşurmuş, Üçgen şeklindeki adada iki tarafta nehir, bir tarafta da deniz yer alıyor. 4 km’lik kumluk plaj outdoor aktiviteler için harika bir alan oluşturuyor. Ayrıca güzel birçok restoran da bulabilirsiniz. Nehir kenarındaki bungalovlarda konaklayıp kuş sesleriyle uyanmak mümkün.

0 Replies to “35 MUHTEŞEM MONTENEGRO PLAJI”