BALKANLAR’DA DOĞA TATİLİ İÇİN ÖNERİLER

Denizden içerilere doğru gittikçe gördüklerim doğanın Montenegro’ya epeyce torpil geçtiğini kanıtlıyor. Bu güzel ülke sadece plajları ve tarihi şehirleri ile değil outdoor sporlar için sanki özel olarak hazırlanmış parkurlarındaki gölleri, nehirleri ve vadileriyle de keşfedilmeyi bekliyor. Kamp yapmak, motorla offroad, at binmek, bisiklet ve yürüyüş, rafting, kitesurf, kano ve balık tutmak için öneriler…

KAMP YAPMAK İÇİN
Biogradska Gora Milli Parkı ve Biograd Gölü
Kapladığı alan olarak Montenegro’nun dört ulusal parkından en küçüğü sayılsa da Avrupa’nın üç el değmemiş ormanından biri. Parkta 150 kuş çeşidi, 10 memeli çeşidi yaşıyor, 86 farklı çeşit ağıç yaşıyor ve dokuz adet de göl bulunuyor. Harika bir ormanın tam ortasındaki Biograd Gölü, turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri. Denizden 1094 metre yükseklikteki bu göl kenarından başlayan yürüyüş turlarına katılabilir da piknik yapmak ve tekne ile dolaşmak mümkün. Kamp yapmak isterseniz de gölün hemen yanındaki informasyon kulübesinden bilgi alabilirsiniz.

MOTORLA OFF ROAD İÇİN
Prokletije Milli Parkı
Ülkedeki milli parklar son zamanlarda offroad meraklıları için çok cazip birer parkur haline geldi. Prokletije Dağları, Balkan Yarımadası’nda uzanan Dinar Alpleri’nin en güneyinde yer alıyor. Prokletije Dağları’nın manzarası bir offroad macerası için inanılmaz keyifli. Tıpkı Skader Gölü gibi bir bölümü Montenegro’da bir bölümü Arnavutluk’ta yer alıyor. 2009 yılında ülkenin beşinci milli parkı ilan edildi. Nefis bir bitki örtüsü, tertemiz bir havası var. Özellikle dağlara kıvrıla kıvrıla çıkan patika yolları hem tehlikeli hem de offroad için çok eğlenceli. Tüm gün motor bindikten sonra bir nehir kenarında kamp yapıp, ateş yakmak ve yemek yemek için radarınıza ekleyin.

AT BİNMEK İÇİN
Komani Highlands
Komani, Podgorica’dan 15 dakika uzaklıkta yer alıyor.  At binme turları Mountain Riders’ın çiftliğinden başlıyor. (Bu konuda en iyi hizmeti onlar veriyor) Grubun seviyesine göre rota da değişiyor. Yeni başlayanlar güne eğitim ile başlıyor, Eğitim, orta seviyedekiler için yarım günlük turlar da var. Tüm gün süren turlarda ise Krnovo’nun yüksek dağlık platosunda nefis manzaralar arasında altı saat at biniliyor.
Bir gün bana yetmez derseniz kendinize 8 günlük bir maceranın içinde bulmanız da mümkün. İki farklı dağ sırasında tüm gün at binmek ve akşamları kamp yapmak bambaşka bir macera olacatır.

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ İÇİN
Durmitor Milli Parkı
Ülkenin kuzey-batısındaki Zabljak’ın en çok bilinen yeri Durmitor Milli Parkı. 390 kilometre karelik bu dev park Karadağ’ın en geniş ulusal parkı. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesinde.  İçinde göller, kanyonlar, köyler var. Dolayısıyla yaz aylarında yürüyüş (kanyon yürüyüşü de yaplıyor) ve bisiklet, rafting  gibi pek çok outdoor spor yapılabiiyor. Kışın ise park ülkenin en önemli kayak merkezine dönüşüyor. Özellikle bisitlet ve yürüyüş konusunda farklı parkurlar, farklı zorluk dereceleri var. İsterseniz altı saat boyunca hiç durmadan yürüyebilir, isterseniz tüm günü bisiklete binerek geçirebilirsiniz.

RAFTING İÇİN
Tara Nehri Kanyonu
Dünyanın Grand Kanyon’dan sonra ikinci, Avrupa’nın en derin kanyonu, Durmitor Mill Parkı sınırları içinde yer alıyor. Kanyondaki köprü, en çok fotoğrafı çekilen noktalardan biri. Kanyonda rafting yapmak oldukça heyecan verici. Günlük turlarla yapılan etkinlik için pasaportunuzu yanınıza almanız isteniyor çünkü kanyonun bir bölümü Bosna sınırlarında yer alıyor. Genelde turlarda güzel fotoğraflar için Slano ve Piva nehirlerinde de duruluyor. Peki rafting için en uygun zamanlar hangileri? Mayıs ve haziran su seviyesinin en fazla olduğu aylar olduğu için 16 yaşından büyükler rafting yapabiliyor. Temmuz ve ağustosta sular azaldığı için yaş sınırı 8’e iniyor.

DOĞADA KOŞU İÇİN
Crno Jezero/ Kara Göl
Durmitor Milli Parkı’ta görmeniz gereken bir durak da parktaki 18 buzul gölünden biri Crno Jazero (Kara Göl). Kış aylarında, Kara Göl beyaza dörüyor, buzla kaplanıyor. Yaz aylarında ise dağ yürüyüşü yaptıktan sonra serinlemek için harika. Aslında iki adet gölün birleşiminden oluşuyor. Oldukça büyük. Etrafında koşmak harika bir parkur var. 3.5 km’lik bu parkur oldukça popüler. Buraya ulaşmanın kolay olması haftasonu yerel halkın tercih etmesinin de en önemli nedeni.

KİTE SURF İÇİN
Ulcinj Velika Plaza
Ülkenin en iyi kite-surf alanı Velika Plaza, rüzgarda uçmayı sevenlerin buluşma noktası. Dünyanın pekçok ülkesinden gelip gündüz rüzgarın gece de plaj partilerinin tadını çıkarmak isteyenler var. 3 km boyunca uzanan sahilde kite-surf okulları, restoranlar ve plaj otelleri yer alıyor. Gökyüzü uçurtmalardan rengarenk oluyor. Kite için en iyi zaman temmuz- eylül arası. Bu aylar arasında rüzgarın hızı 50 kph’ye ulaşıyor. Tecrübeli bir kite’cıysanız çok seveceksiniz. Eğer ilk defa denemek istiyor ama korkuyorsanız,  kite okulları korkunuzu yenmenize yardımcı olacaktır. Velika Plaza Beach’in New York Times’ın yaz tatilleri için favori destinasyonlarından biri olduğunu da hatırlatalım.

KANYON YÜRÜYÜŞÜ (CANYONING) İÇİN
Nevidio Kanyonu
Niksic’ten Durmitor Milli Parkı’na giderken bir saat uzaklıkta. Nevidio’nun isimİ “görülmemiş” anlamına geliyor. 1965 yılında dağcılar keşfedene kadar kimsenin buradan haberi olmadığı için bu ismi almış. Montenegro’da kanyon yürüyüşü (canyoning) denildiği zaman akla ilk gelen yer burası. 3-5 saatlik rehberli turlarda hem yürüyüş, hem tırmanma hem de yüksekten atlayarak yüzme fırsatı sunuluyor. Eğer kendi arabanız varsa kendiniz de Zabljak’tan 26 km uzaklıktaki Kanyon Turu başlangıç noktasına gidip kendi rotanızı çizebilirsiniz. Fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

KANO VE ŞNORKEL İÇİN
Blue Grotto
Hırvatistan’ın Mavi Mağara’sı daha çok biliniyor olsa da Montenegro’nun aynı isimli mağrasının da ondan geri kalan bir yanı yok. Herceg Novi marinadan Nisan- Ekim aylarında mağaraya sürekli tekneler kalkan tekneler sizi götürebilir. Çünkü özellikle bu aylarda suyun rengi, inanılmaz bir mavi renge bürünüyor. Bu mekan kano turlarının da en sevdiği destinasyonlardan. Bahardan itibaren her gün yapılan iki saatlik kano turlarında Lustica körfezi takip edilerek mavi mağraya ulaşılıyor. Mavi mağrada snorkel ve yüzme molası veriliyor. Su sadece 5 metre ve berrak olduğu için suyun altındaki balıkları izlemek de büyük keyif. Sakın çok kalabalık olur diye düşünmeyin. Temmuz ve Ağustos’ta çok sık tekne kalkmasına rağmen, hiç bir zaman çok kalabalık olmuyor.

GÖLDE BALIK TUTMAK VE YÜZMEK İÇİN
Lake Krupac
Nikisic şehrine 5 km uzaklıktaki bu yapay göl, özellikle yaz aylarında misafirlerine ilginç vakit geçirmek için pekçok şey sunuyor. Gölün suları oldukça temiz ve sıcaklığı yaz aylarında 28 derece cuvarında olunca yüzmek çok keyifli. Balık tutmak için de ideal bir göl. Su sporları için de imkan var. Nehir kıyısı restoranı, oteli ve beach bar’ıyla bir halk plajı olarak yapılmış. Ayrıca bu bölge, her yıl temmuz ayında Lake Fest’in yapıldığı alan. Sadece Montenegro’da yayaşanların değil çevre ülkelerdeki rock müzik severlerin buluşma noktası.

KUŞ FOTOĞRAFÇILIĞI İÇİN
Skadar Gölü Milli Parkı
Bir yunus şeklindeki Skadar gölünün bir bölümü Montenegro bir kısmı da Arnavuluk topraklarında yer alıyor. Güney Avrupa’nın en büyük gölü, 1983 yılında milli park ilan edildi. Göl kıyısında iki yerleşim var. Biri Virpazar diğeri Rijeka Crnojevica. Tivat’tan 1.5 saat uzaklıktaki Virpazar, daha çok tercih edilen bir kasaba. Gölde kano yapmak ya da çevresinde bisiklete binmek isterseniz kasabadan kiralayabilir ya da bir tura katılabilirsiniz. Gölün en önemli özelliği Avrupa’nın en önemli kuş reservlerine sahip olması. Aralarında Dalmaçyalı Pelikan’ın da dahil olduğu 270 kuş türü bu göl çevresinde yaşıyor. Gölde ise 24 farklı balık türü var.  Milli Park’ta yaşayan 21 hayvan türü soyu tükenmekte olan hayvanlar. Kuş izleme turları çok popüler, üç saat süren günlük turları isterseniz kano ile ya da tekne ile yapabilirsiniz. Sadece pelikanları görmek için ayrı bir tur var. Profesyoneller için ise kampta kalınarak yapılan birkaç günlük fotoğraf turları düzenleniyor. Montenegro Pulse ile irtibata geçebilirsiniz.

BU YAZI DAHA ÖNCE MONTENEGRO JOURNAL DERGİSİNDE YAYIMLANMIŞTIR, 2019.

0 Replies to “BALKANLAR’DA DOĞA TATİLİ İÇİN ÖNERİLER”